Lajme

06 October 2016

10 liderat me te mire ne historine e njerezimit

10- Jul Cezari
Jul Cezari ishte komandanti I ushtrise Romake dhe nje gjeni mund te themi.Ai luajti nje rol kyc ne vdekjen e Republikes Romake dhe ngritjen e nje Perandorie Romake.Ai nuk ishte vetem I shpejte dhe I zgjuar,por gjithashtu dinte te zhvillonte strategji dhe plane per ekspansionet e perandorise dhe finesen e tij politike.Vendosmeria e tij,aftesite e tij per te njohur kendershtaret e bene ate te fitoje nje ndjekje te fuqishme.Ai ne fund u vra nga shoku I tij Brutus,qe mbase e keni lexuar nga libri I Shekspirit tragjedia e Jul Cezarit e bazuar ne jeten e tij te vertete.
jul

9- Franklin Rusvelt
Franklin Rusvelt,ishte nje shtetas amerikan dhe lider politik I cili ndihmoi ameriken gjate viteve te tmerrshme te Depresionit te Madh.Rusvelt u afeksionua me politike qe ne moshen 29 vjece ku dhe gjate ketyre viteve ai ngeli I paralizuar ne te dyja kembet e tij.Por ai akoma nuk deshironte te hiqte dore nga politika deri kur u be president ne vitin 1993 dhe duhet theksuar qe ai ishte I vetmi president deri me sot qe e mbajti postin e tij me zgjedhje te lira per kater mandate deri ne vitin 1945,kur ai vdiq.Ai gjithashtu udhehoqi ushtrine amerikane dhe rriti superfuqite e Amerikes.Njohurite e tij politike,ne vite permenden dhe karakteristikat e tij jane ato qe cdo lider I vertete do te donte ti kishte.
rusvelt

8- Napoleon Bonaparte
Napoleon Bonaparte ishte nje lider I ushtrise franceze I cili lulezoi fuqishem pas Revolucionit Francez I cili fshiu monarkine.Ai ishte mendjemprehte dhe dinak,gjithashtu ishte nje person I cili dinte shume dhe vertetonte ate qe ndonjehere nuk eshte e nevojshme te kesh fuqi.Ushtrite e tij te vogla dinin te triumfonin shume mire dhe mbi ushtrite e medha.Kodi I Napoleonit per legalizimin e reformave qe ai formoi akoma dhe sot jane ekzistente ne ne shume vende.Aftesite e tij udheheqese ushtarake dhe lidhjet si burre I zakonshem e bene ate kaq te famshem dhe ate qe influencoi mbi Francen per shume vite radhazi.
napoleon

7- George Washington
Themeluesi I shteteve te Bashkuara te Amerikes,George Washington,vazhdon te jete akoma nje prej liderave me te medhenj qe ne kemi pare ndonjehere.Ai udhehoqi Revolucionin Amerikan dhe me vone udhehoqi gjithe Ameriken ne vitet e para te pavaresise se saj duke u bere presidenti I pare I Shteteve te bashkura te Amerikes.Ai ishte vizionar dhe kishte vizione pafund qe te udhehiqte Ameriken e ta bente nje superfuqi sic eshte sot.Kembengulja e tij,vendosmeria dhe aftesite e tij per te marre vendime gjate koherave te veshtira e bene ate nje lider te madh dhe idhull per shume njerez qe duan sukses.
george

6- Adolf Hitler
Tani,shume njerez mund te argumentojne dhe mund te mos bien dakort qe nje burre si Hitleri te quhet nje lider fantastic,por mund te themi qe pavaresisht aksioneve dhe veprave te tij jo te mira,aftesite e tij udheheqese mund te ishin pak te krahasueshme ne bote.Ai u be ndryshimi I Gjeramanise ne 1993shin,duke ngjitur shkallet dhe duke zhvilluar nje lufte te madhe.Por aftesite e tij oratore,ekspansionet ushtarake dhe planet per rritjen ekonomike ishin vendime qe vetem atij I shkonin sic duhej.Planet teper te perpikta,propaganda dhe startegjite e Hitlerit ishin vetem te nje rruge,forma e fuqise politike te botes qe ne shohim sot.
hitler

5- Mao Zedong
Ne mund te shohim qe disa prej liderave me te mire kane te njejten rryme drejtimi qe kane bere ndryshime secili ne vendet perkatese. Mao Cedun ishte lideri I Revolucionit Kinez dhe themeluesi I Republikes se Kines,Kina qe ne shohim sot.Ai duke pare invazionin Japonez,filloi me ekonomine e Kines,duke e bere superfuqine qe eshte sot.Vizioni dhe perpjekjet e tij per Kinen dhe njerezit e saj e bene kete qe eshte. Ideologjite dhe principet e qeverisjes dhe ekonomise jane njohur si Maoizem.
mao

4- Abraham Lincoln

Nje njeri me vision te udheheqe nje vend gjate nje periudhe te keqe.Abraham Lincoln,Presidenti I 16te I Shteteve te Bashkuara te Amerikes,udhehoqi vendin gjate Luftes Civile.Ai beri perpjekje te fuqishme dhe beri me te miren qe ti mbante njerezit te bashkuar gjate kesaj periudhe.Amerika do te kishte qene nje vend shume I vogel ne vend te ketij vendi te madh.Ai mban emrin e Shpalljes se Emancipimit,ne kete menyre edhe fundin e skllaverimit ne SHBA.Bindjet e tij,perulesia,oratoria e bene ate nje nga udheheqesit me te suksesshem ne histori.
abraham

3- Marthin Luter King
Gjithcka filloi me nje enderr,si gjithmone ndodh.Nje enderr per ndryshim dhe nje enderr per nje te neserme me te mire.Martin Luter King,ishte nje activist dhe nje lider I te drejtave civile ne SHBA. Ai gjithashtu ishte anetar I nje klergji(kler).A luftoi per barazine mes racave dhe u tregoi njerezve figuren e nje te ardhmeje me te mire ku te gjithe njerezit jane te barabarte.Guximi dhe deshira per te luftuar per te drejtat deri ne fund e bejne ate nje lider te mire.Ai fitoi dhe cmimin Nobel per Paqe ne vitin 1964.
luter-king

2- Nelson Mandela
Asnje nuk ka nevoje per perkthime per kete njeri.Nelson Mandela ishte I pari President I Afrikes se Jugut I zgjedhur me zgjedhje demokratike.Ai ishte lideri dhe fytyra e levizjes Anti-Apartheid pergjate gjithe jetes se tij,ai ishte luftetar I pameshirshem ndaj diskriminimit racor.Per aksionet e tij ai u fut per nje kohe te gjate ne burg,por prap kjo nuk e uli ashpersine e tij.Ai doli jashte sin je hero dhe udhehoqi vendin e lire,me barazi ne te ardhmen.Vendosmeria e tij,fokusi dhe fuqia e fituar ishin te tmerrshme pasi sherbeu per 30 vite ne burg,ai u gjend jashte dhe luftoi serish per te drejtat e njerezve me ngjyre.
mandela

1- Mahatma Gandhi

Lindur si nje djale ordiner,Mohandas Karamchand Gandhi,me vone u njoh si babai I kombit apo “bapu”. Mahatma GANDI qe ne krye te Indise kunder ligjeve tirane te britanikeve.Ai luftoi ne heshtje dhe praktikoi ahinsa ose jo dhune.Ai besonte ne te verteten dhe vetem e verteta do te mbizoteronte dhe mbi te gjitha pa lenduar shpirtin,ai arriti te sillte lirine ne Indi.Levizjet mosbindese civile,bojkotimet ndaj te huajve etj shfaqen rezistencen e tij ndaj britanikeve.Si perfundim britaniket e lane Indine dhe Gandhi u be fytyra e kombit.Ai eshte nje nga udheheqesit me te mire qe ka ecur mbi kete toke.
gandhi

|

Leave a Reply

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com