Lajme

28 September 2016

10 shtepite me te shtrenjta ne bote

10- Phillimore Gardens
Vendi: Londer
Vlera: 128 mln dollare
Pronar:Olena Pinchuk,vajza e Leonid Kuchma,presidenti i dyte i Ukraines,themeluese e Fondacionit ANTIAIDS.
Detaje:Kjo shkolle e perbere nga 10 dhoma gjumi u kthye ne nje rezidence me pishine nentoke,nje sauna,nje palester,kinema.Ajo eshte e gjitha e veshur me mermer,ar dhe vepra arti shume te shtrenjta.

phillimore

9- Pallati Kengiston Gardes
Vendi:Londer
Vlera:140 mln dollare
Kesington Palace Gardnes
Pronar:Roman Abramovich,miliarderi rus dhe pronari i firmes Millhouse LLC.Presidenti i klubit anglez te Chelsea.
Detaje:E ndodhur ne lagjen e miliardereve te Londres,kesaj rezidence shume shpejt do t’i shtohet dhe nje fushe tenisi,qender shendetesore dhe muze automjetesh.

kensinton

8-Seven Pinnacle
Vendi:Montana
Vlera:155 mln dollare
Pronar:Edra dhe Tim Blixseth,bashkethemeluese te klubit Yellowstone.Divorci dhe falimentimi i klubit i kane reduktuar pasurine e tij ne vitet e fundit.
Detaje: Kjo eshte prona me e madhe ne klubin Yellowstone,nje komunitet privat per ski dhe golf per njerezit super te pasur.Shtepia ka dysheme me ngrohje,shume pishina,palester,qilar vere.

seven

7-Keshtjella Hearst
Vendi:San Simeon,Kaliforni
Vlera:191 mln dollare
Pronar:Te besuarit e William Randolph Hearst,keshtjella u ndertua se pari nga manjati i gazetave,por tani trashegohet nga te besuarit e tij.
Detaje:Keshtjella me 27 dhoma,eshte perdorur ne filmin “Kumnbari”,gjithashtu ka mirepritur John dhe Jackie Kennedy,Clark Gable,Winston Churchill dhe figura te tjera te shquara.
san-simeon

6- Ellison Estate
Vendi:Woodside,Kalifornia
Vlera:200 mln dollare
Pronare:Larry Ellison,bashkethemeluesi i Oracle dhe njeriu i trete i pasur ne bote ne vitin 2013 sipas Forbes.
Detaje;Me shume se nje shtepi ajo eshte nje kompleks.Ajo perfshin 10 ndertesa,nje liqen,shtepi caji.
ellison

5- “18-19″ Kengiston Gardnes
Vendi: Londer
Vlera:222 mln dollare
Pronar:Lakshmi Mittal,kreu i Arcelor Mittal,prodhuesi me i madh i celikut dhe sipas Forbes ,nje nga njerezit me te pasur ne Indi.
Detaje:Nje tjeter prone qe ndodhet ne lagjen e miliardereve te Londres,”18-19” ndodhet prane shtepise se princit William dhe bashkeshortes Kate Middleton.Kjo rezidence e vecante ka 12 dhoma gjumi,banjo turke,nje pishine dimerore dhe parking per 20 makina.
18-19

4- Four Fairfield Pond
Vendi:Sagaponack,New York
Vlera:248.5 mln dollare
Pronar: Ira Rennert,pronare e Renco Group,kompani per prodhimin dhe shkrirjen e makinave.Ka gjithashtu ne pronesi miniera.
Detaje: Kjo shtepi me 29 dhoma gjumi,ka nje siperfaqe qe i kalon 4km katrore.Ajo ka brenda fabriken e vet te energjise.Permban 29 banjo,nje fushe basketbolli,fusha tenisi,3 pishina dhe nje dhome ngrenieje 27 metra te gjate.
four

3-Vila Leopolda
Vendi:Cote D’Azzure,France
Vlera;750 mln dollare
Pronar: Lily Safra,filantrope braziliane dhe e veja e bankierit libanez William Safra.
Detaje: Kjo pasuri e madhe perfshin nje shtepi tregtare bimesh,nje pishine,nje kuzhine ne natyre,fushe helikopteri dhe shtepi mysafiresh me te madhe se cdo ndertese tjeter milionere.Shtepia eshte perdorur edhe per xhirimin e filmit Hitchcock.

leopolda

2- Antilia
Vendi:Mumbai,Indi
Vlera: 1 Miliard dollare
Pronar: Mukesh Ambani,njeriu me i pasur ne Indi,me pasuri 23,6 miliard dollare,sipas Forbes.Ambani zoteron nje kompani energjie dhe materialesh industriale.
Detaje:Antilia nuk eshte me te vertete nje shtepi ne kuptimin tradicional.Me nje siperfaqe rreth 37 km katrore,ajo ka 6 kate parkimi,3 fusha helikopteri dhe nje staf prej 600 te punesuarish.

antilia

1- Pallati Mbreteror Buckingham
Vendi:Londer
Vlera:1.55 miliard dollare
Pronar:Mbreteresha Elizabeta II qe sundon prej 6 shkurtit 1952.
Detaje:Ende nje shtepi,por jo ne shitje.Rezidenca e Mbretereshes ka kapur nje vlere prej 1.5 miliard dollare sipas Shoqerise Nderkombetare te Ndertimit ne vitin 2012.Ka 775 dhoma,perfshi 19 dhoma shteterore,52 dhoma gjumi,188 dhoma per stafin,92 zyra dhe 78 banjo.

buckingam

|

Leave a Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com