Lajme

22 May 2018

Kitara elektrike e Bob Dylanit shitet për gjysmë milioni dollarë

Në vitin 1965, Bob Dylan elektrizoi publikun amerikan në mbarë vendin me turneun e parë me një kitarë elektrike. Që atëherë, turneu ka hyrë në histori si momenti kryesor për karrierën e artistit dhe për trashëgiminë e madhe të muzikës rok.

Rokeri është bërë simbol edhe i kitarave elektrike dhe një e tillë e ka shoqëruar gjatë gjithë karrierës artistike. Ditë më parë është njoftuar që kitara e këngëtarit të ndjerë do të del në një ankand në New York, në mënyrë që të bëhet me pronar të ri.

Fillimisht çmimi për shitje ishte 400 mijë dollarë, por vlera arriti në gjysmë milioni, të cilën e bleu një person që deshi të mbetej anonim.

|

Leave a Reply

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com